Mnohé zamestnania si vyžadujú nosenie pracovného odevu. Pod týmto pojmom sa myslí oblečenie, ktoré zamestnanci potrebujú pri výkone svojej práce, pričom nie je vhodné používať osobné oblečenie. Môže to byť z hygienických dôvodov, napríklad v zdravotníctve, alebo v stravovacích službách. Za pracovné oblečenie sa považuje aj uniforma, vďaka ktorej vieme dobre odlíšiť pracovníka, ktorý ju nosí od ostatných ľudí, napríklad policajtov, letušky, strážnikov. Samostatnú kategóriu tvoria ochranné pracovné odevy, ktorých hlavnou úlohou je chrániť zamestnanca pred zašpinením, poranením a podobne.

Montérky

Najznámejší druh pracovného odevu sú montérky. Montérkové nohavice, blúzy, plášte, kombinézy , alebo celé súpravy. Dostupné sú vo viacerých farebných prevedeniach, v niektorých prípadoch sú vylepšené reflexnými pásmi pre lepšiu viditeľnosť. Vyrobené môžu byť v rôznom materiálovom prevedení, či už z čistej bavlny, alebo v kombinácii s polyesterom. Klasické bavlnené rady montériek sú využívané v strojárskej výrobe, v automobilovom priemysle, pri údržbárskych, či stolárskych prácach. Aj pri takom klasickom pracovnom oblečení ako sú montérky by sa mal zamestnávateľ, ktorý ich nakupuje pre svojich zamestnancov zamerať na kvalitné šitie a dobré spracovanie. Bavlnené rady sú obľúbené, nakoľko sú hrejivé, pevné a zároveň jemné a dobre sajú pot. Žiadané druhy monterkových nohavíc sú tie, ktoré majú pás v zadnej časti do gumy, nakoľko sa prispôsobia postave a nikde netlačia. Ak zároveň disponujú pútkami na náradie, zdvojenými  kolenami a bočnými vreckami na meter a mobil budú užitočným pracovným odevom. Pri prácach na ceste, v komunálnych službách alebo klampiarskych prácach sa vyžaduje pracovné oblečenie, ktoré je funkčné, nepremokavé a odolné voči roztrhnutiu. Špeciálna tkanina použitá na výrobu takéhoto odevu musí byť vysokokvalitná, aby spĺňala vyššie uvedené parametre.

Ďalšie ochranné pracovné pomôcky

Pracovné odevy a ďalšie ochranné prostriedky

Pohyblivosť v pracovných odevoch

Okrem ochranného pracovného odevu musia zamestnanci používať aj ďalšie ochranné pracovné prostriedky, ktoré im zabezpečia maximálnu ochranu pri práci. Zamestnávateľ je povinný zabezpečiť svojim zamestnancom ochranný pracovný odev, ochrannú obuv a ďalšie ochranné prostriedky, ak sa pri práci používajú chemikálie, plyny, syntetické farby, pri práci s ohňom a iným nebezpečným materiálom. Za ďalšie ochranné pracovné pomôcky sa považujú pracovné rukavice, čiapky, prilby, ochranné rúška, respirátory, okuliare a mnoho ďalších v závislosti od vykonávanej profesie.

Kvalitné pracovné oblečenie, obuv a veľký výber ochranných pracovných pomôcok nájdete na https://dualbp.sk/.