Ak staviate dom a práve ste dokončili hrubú stavbu, je načase pustiť sa do zveľaďovania vonkajšej fasády a vnútorných stien. Omietky na vonkajšej strane domu sa musia vyznačovať vysokou odolnosťou, pretože dennodenne prichádzajú do kontaktu s dažďovou vodou, snehom, mrazom, slnkom a inými vplyvmi. Omietky využívané v interiéri až také odolné nemusia byť, no mali by byť zhotovené tak, aby sa neodlupovali a roky pôsobili ako nové. Ako teda vybrať tú správnu a ako postupovať pri jej nanášaní? Čítajte ďalej a dozviete sa viac.

Aké omietky sú najpoužívanejšie v interiéri?

Interiérové omietky

Typy omietok

Aby ste si mohli vybrať tú správnu omietku pre vašu stenu, potrebujete vedieť, podľa čoho sa rozdeľujú:

–      Vrstvenie omietky – jedna vrstva, dve vrstvy, niekoľko vrstiev

–      Postup pri nanášaní – môžu sa nanášať striekaním, natieraním, nahadzovaním a podobne

–      Použitý materiál – najpoužívanejšie sú vápenné, vápenno-cementové, sadrové, plastové a podobne

–       Štruktúra vrstvy – omietka môže byť hladná, hrubá, hladená, jemná, zrnitá atď.

Omietku samozrejme vyberáte aj podľa toho, ako si predstavujete, že stena bude po nanesení a zaschnutí vyzerať. Najčastejšie sa používa hrubá vápenná, hladká vápenná a sadrová omietka. Hrubé vápenné omietky patria medzi jednovrstvové a dosahujú hrúbku 10 až 12 mm. Patrí medzi lacnejšie a využíva sa najmä na nevýznamné priestory (napr. pivnice). Hladká vápenná omietka môže byť jednovrstvová alebo dvojvrstvová. Nahodený povrch sa vyhladzuje hladidlom. Sadrové omietky majú veľmi peknú a hladkú štruktúru a preto sa využívajú na spoločensky významné priestory. Nevýhodou je, že dokáže nasiaknuť pachy, čo platí najmä v priestoroch, v ktorých sa fajčí.

Ako postupovať pri nanášaní omietky?

Pri nanášaní omietky je potrebné si uvedomiť, že chceme dosiahnuť jej hladkosť. Tomu musí zodpovedať aj podkladová vrstva. Takzvaný prednástrek musí byť dostatočne riedky, aby sa dostal do všetkých otvorov, škár a nerovností. Potom nasleduje nanášanie jadra. Kvalita jadra samozrejme závisí od kvality nanesenia podkladovej vrstvy. Preto musíte postupovať veľmi precízne. Jadro sa nanáša zdola nahor. Ak nanášate niekoľko vrstiev, uistite sa, že tá predchádzajúca zatuhla. Po ich nanesení a zatuhnutí prichádza na radu posledná vrstva omietky. Tá závisí od toho, akú ste si zvolili. Na poslednú vrstvu prichádza potom už iba farba a výsledok je hotový.

Kliknite na stránku https://odzakladov.sk a zistite viac o tom, ako správne a efektívne naniesť omietku na vašu stenu. Zdokonaľte spolu s nami svoj príbytok!