Letné pneumatiky sú špeciálne navrhnuté tak, aby poskytovali optimálny výkon za bežných poveternostných podmienok a sú použiteľné na väčšinu vozidiel v Európe. Ich zloženie a dizajn umožňujú dobrú priľnavosť a manipuláciu na suchých aj mokrých cestách v teplejších podmienkach, pričom zaručujú maximálny bezpečný výkon pri teplotách nad 7 ° C. Poskytujú tiež lepšiu životnosť a vyššiu úroveň úspornosti paliva, čo vám pomáha udržať prevádzkové náklady na vozidle nižšie a šetrí peniaze na pohonných hmotách.

Aké výhody má používanie letných pneumatík?

Medzi kľúčové výhody patria najmä nasledovné jazdné vlastnosti. Odozva týchto gúm je rýchlejšia a presnejšia najmä pri náročných zákrutách. Manipulácia s nimi ponúka vynikajúci výkon a riadiacu schopnosť. Vylepšený komfort si na cestách dokonale užijete, aj vďaka menšej hlučnosti a tichšej jazde. Letné gumy tiež znižujú spotrebu paliva. Vďaka týmto atribútom sa považujú vo všeobecnosti za „lepšie“ ako zimné pneumatiky. Avšak, prezúvanie gúm počas sezón má svoje opodstatnenie.

Skladovanie pneumatík

Kedy sú vhodné letné pneumatiky?

Vodiči, ktorí prezúvajú letné a zimné pneumatiky, menia gumy spravidla v čase, keď teploty klesnú pod 7 ° C. Pri tejto teplote sa kaučuk v letnej pneumatike začne vytvrdzovať, čo znižuje ich citlivosť a optimálny výkon.

Ako v lete jazdiť bezpečne?

Hoci letné počasie nie je také náročné ako v zimných mesiacoch, treba byť obozretný v každej situácii. Existujú dve nebezpečenstvá, ktoré môžu spôsobiť vážne problémy na vozovke – vysoké teploty a dážď! Keď sa ortuť teplomeru vyšplhá v horúcich dňoch, teplota pneumatík sa zvyšuje rýchlejšie, v dôsledku toho sa vyhrievaný vzduch v pneumatikách rozširuje a jeho tlak rýchlo stúpa. Tým sa zhoršia všetky jazdné vlastnosti, čím sa zvýši riziko defektu pri vysokej rýchlosti. Počas dažďa vám hrozí aquaplaning. Preto pred každou výmenou pneumatík skontrolujte ich stav a tlak v každej gume.