Mnohým kávičkárom sa každé ráno začína šálkou dobrej kávy. Druhú šálku si doprajú hneď pri príchode do práce, tretiu popíjajú počas pracovnej porady, štvrtú si uvaria hneď po obede a ďalšiu pri príchode domov. Takto by sme mohli pokračovať a mnohí veru skončia pri káve číslo 6. Je vedecky dokázané, že káva má veľa prospešných účinkov na zdravie človeka, no aj pri pití kávy by sme nemali zabúdať na staré známe pravidlo, že menej je niekedy viac. Správne pripravená a kvalitná káva nám však neuškodí a dopriať si ju môžeme  v množstve max. 4 šálky denne.

Kvalita vs kvantita

Kvalitná káva s obsahom kofeínu

Kvalitná káva v rozumnom množstve dodáva nášmu telu veľa prospešných látok. Pitím kávy prijímame do tela dávku kofeínu, tuku, bielkovín, sacharidov, vitamínov a minerálnych látok. Nezanedbateľný je počet antioxidantov, ktorý káva obsahuje. Niektorí odborníci ju porovnávajú so zeleným čajom, čo sa týka množstva antioxidačných účinkov. Samozrejme silnejšie antioxidačné účinky má kvalitná káva, ktorej zrná sú šetrne pražené a zároveň je pripravená správnym spôsobom. Antioxidanty sú látky, ktoré nás chránia pred rakovinou, chránia naše srdce, pôsobia proti starnutiu. Okrem kávy ich obsahuje aj drobné ovocie ako čučoriedky, maliny, černice, ale aj kvalitná horká čokoláda a červené víno.  

Možné nežiaduce účinky

V rámci dodržiavania zdravého životného štýlu by sme mali obmedzovať príjem cukru, alkoholu, ťažkých jedál, tukov. Aj nadmerný príjem kávy môže mať nepriaznivé účinky. Pri veľkej konzumácii kávy sa naše telo odvodňuje, preto by sme ku každej šálke kvalitnej kávy mali vypiť pohár vody. Pri prehnanom pití kávy môžeme pociťovať pálenie záhy. Opatrní by mali byť ľudia s vysokým krvným tlakom a tehotné ženy. Ľudia citliví na kofeín môžu trpieť nespavosťou.  Avšak tieto nežiaduce účinky sa môžu vyskytnúť len pri veľkom príjme kávy. Pozitíva z pitia kávy prevyšujú negatíva, preto sa nemusíme báť. V žiadnom prípade sa teda popíjaniu kvalitnej kávy nemusíte vzdávať. Okrem dokázaných zdravotných výhod nám jej pitie zvyšuje pocity šťastia.

Ak aj Vy patríte k pravidelným konzumentom kávy a radi si o káve niečo prečítate, kliknite na stránku www.segafredo.sk. Nájdete tu množstvo zaujímavých článkov o pôvode kávy, pestovaní, spracovaní a pražení.