Asi každý rodič je rád, keď jeho deti trávia čas čo najviac vonku na čerstvom vzduchu hrou alebo aktívnym pohybom. Zvlášť v tejto dobe, keď väčšina detí trávi čoraz viac času na mobiloch alebo hrou na počítači. Nemusíme hovoriť o tom, že to vôbec nie je zdravé a deti si odvykajú od pravidelného pohybu. Ak máte svoju vlastnú záhradu, možno rozmýšľate o tom, ako v nej deti zabaviť. Deti v minulosti aj teraz sa vždy radi hrali na preliezkach, tak prečo im nezadovážiť vlastné preliezky na zahradu?

Preliezky rozvíjajú pohybovú aktivitu detí

Kvalitné detské preliezky na zahradu
Stavba drevených preliezok na záhradu

Keď budete mať na záhrade preliezky, deti sa krásne prehrajú a zároveň ich budete mať pod dozorom. Hra na preliezkach podporuje ich pohybovú aktivitu a fantáziu a preliezky určite prilákajú aj kamarátov od susedov, takže vaše deti budú tráviť čas aj s rovesníkmi. Ak ste sa teda rozhodli, že deťom doprajete svoje vlastné preliezky na záhrade, najskôr by ste si mali dôkladne naplánovať, kde budú preliezky umiestnené. Bezpečnosť je totiž na prvom mieste, preliezky by nemali byť umiestnené pri nebezpečných predmetoch, studni alebo na miestach kde by deťom hrozilo nebezpečenstvo úrazu. Aspoň orientačne si spravte nákres, kde bude čo umiestnené. Ideálnym materiálom na stavbu preliezok je drevo, prípadne plasty. Drevo je prírodný materiál, ktorý bude na vašej záhrade vyzerať dobre a pokiaľ sa oň budete pravidelne starať, preliezky vám na záhrade vydržia pekné niekoľko rokov aj keď vaše deti trocha podrastú.

Preliezky podľa veku vašich detí

Je dôležité, pre akú vekovú kategóriu budú preliezky určené, celkom malé deti by sa nemali hrať vo väčšej výške aby nedošlo k poraneniu. Pri preliezkach treba myslieť na všetky bezpečnostné prvky, hrany pokiaľ možno by nemali byť ostré a vyhnite sa aj rohom. Dnes sú už na trhu veľmi bezpečné prvky, ktoré spĺňajú bezpečnostné normy a sú určené práve pre deti. Plastové prvky sú ľahké, no pravdepodobne nevydržia tak dlho ako kovové. Taktiež na zem dajte radšej mäkkú podložku, aby si deti pri dopade neublížili. Gumová dlažby už nie je žiadnou novinkou a je to určite lepšie riešenie ako tvrdá zem alebo betón. Možno práve hľadáte šikovné a pekné preliezky na záhradu pre vaše deti, nájdete ich aj na stránke https://www.hrave-ihrisko.sk/.