Rast cien elektrickej energie nás častokrát vedie k úvahám o tom, ako znížiť náklady na energie v domácnosti. V súčasnosti existujú na trhu rôzne alternatívne zdroje, ktoré sa postarajú o to, že spotreba energie je výrazne nižšia a vaše peňaženky o niečo plnšie. V súčasnosti sú veľmi populárne technológie pohonu čerpadiel. Ak si však chcete byť istý, že vaša spotreba energie klesne skutočne najnižšie, frekvenčné meniče otáčok sú to pravé orechové. Že neviete, o čo ide a ako funguje? V tom prípade čítajte ďalej a všetko potrebné sa dozviete. 

Čo sú frekvenčné meniče a na akom princípe fungujú?

Frekvenčné meniče a ich životnosť

Princíp fungovania frekvenčných meničov

Frekvenčný menič je malé zariadenie, ktoré je spravidla súčasťou elektrických motorov. Jeho hlavnou úlohou je regulovať otáčky prostredníctvom zmeny napájacej frekvencie striedavého prúdu. Frekvenčné meniče dokážu zefektívniť prevádzku mnohých strojov a v súvislosti s vykurovaním výrazne znížiť spotrebu energie. Využíva sa okrem vykurovania aj v oblasti klimatizácie či napríklad aj v súvislosti so zásobovaním vodou. Frekvenčné meniče sú v dnešných časoch využívané pomerne často, nakoľko táto technológia sa dokáže zaplatiť sama, už dokonca do jedného roka. Táto zázračná technológia však neponúka iba úsporu energie. Ďalšou výhodou je celková ochrana motora pred preťažením. V súvislosti o chodom čerpadla ide o ochranu pred fungovaním nasucho.

Ďalšie výhody, ktoré frekvenčné meniče poskytujú

Bez toho, aby sme si to uvedomovali, mnoho zariadení potrebuje na začiatku pomalý pohyb a takisto regulované otáčky. Možno by ste si mysleli, že sa to týka iba priemyselných strojov, avšak dotýka sa nášho každodenného života. Chodíte denne výťahom, ktorý na požadovanom poschodí jemne zabrzdí? V tom prípade je frekvenčný menič rozhodne jeho súčasťou. Ide o to, že pokiaľ nie je objemový prúd regulovaný otáčkami, motor funguje vždy naplno. Nie vždy je však potrebné, aby motor bežal plnou rýchlosťou. Tým, že začneme regulovať otázky prostredníctvom frekvenčného meniča, dokáže ušetriť energiu v rozsahu od 45 až do 65%. Skvelé, nemyslíte? Frekvenčné meniče sú skutočne zázračné technológie. Napriek tomu, že sú pomerne známe a využívané, iba málokto tuší, ako vlastne fungujú. Prečítajte si viac o ich fungovaní na webovej stránke https://vyboelectric.sk