Mnohí odsudzujú cestovanie vlakom zadarmo, pretože sa stotožňujú s názorom, či to bolo dobré rozhodnutie alebo nie. Veľa ľudí kritizuje, že vlaky zadarmo nie sú, pretože ich platí každý človek z daní, majú denne vysoké meškania alebo kvalita cestovania vlakom je zlá, pretože vlaky sú staré, špinavé. Cestovanie vlakom zadarmo je možné len v prípade, ak ide o osobný vlak, rýchlik, regionálny rýchlik. Vlaky IC sú spoplatnené a výška reálne odráža skutočné náklady na cestovanie. Cestovanie vlakom zadarmo je odsudzované aj preto, lebo sa vzťahuje len pre určité skupiny ľudí. Pre ktoré?

Kto môže cestovať vlakom zadarmo?

Cestovanie vlakom zadarmo počas školského roka
Nárok na cestovanie vlakom zadarmo

Keď sa povie cestovanie vlakom zadarmo, každému sa hneď vybavia študenti a dôchodcovia, ktorí môžu využívať bezplatné cestovanie. Avšak nie sú to jediné skupiny, ktoré môžu využívať cestovanie vlakom zadarmo. Pre koho je cestovanie vlakom zadarmo okrem dôchodcov a študentov? Deti vo veku od narodenia do 6 rokov môžu využívať bezplatnú dopravu a k tomu nebudú potrebovať žiadne doklady a nikto neskontroluje cestovný lístok dieťaťa. Cestovanie vlakom zadarmo môžu využívať aj ľudia poberajúci dôchodok, ako napríklad starobný dôchodok, invalidný, vdovský dôchodok. Ku tomu, aby mohli využívať bezplatné cestovanie, je potrebné priniesť vyplnené potvrdenie zo Sociálnej poisťovne. Na základe potvrdenia poberateľom bude vystavený preukaz, aby mohli využívať cestovanie vlakom zadarmo. Aj keď nejde o cestovanie vlakom zadarmo, tak dospelí ľudia cestujú vlakom za zvýhodnených podmienok. V súčasnosti mnoho pracujúcich Slovákov musí za prácou cestovať niekoľko kilometrov a k cestovaniu využívajú vlakovú dopravu. Pracujúci môžu cestovať za zvýhodnené ceny, napríklad pri kúpe týždenníkov alebo mesačníkov. Jednorazové cestovanie osobným vlakom, rýchlikom či regionálnym rýchlikom je oveľa lacnejšie než cestovanie IC vlakom, ktoré odráža reálne náklady na železničnú dopravu.

Prináša cestovanie vlakom zadarmo výhody?

Ako sme už spomínali, železničná doprava na Slovensku má svoje chyby, no má aj svoje výhody. Zásadným benefitom je šetrenie životného prostredia, pretože žiaci, študenti môžu využívať vlakovú dopravu spolu s rodičmi a výsledkom budú prázdne cesty a pomôžeme životnému prostrediu, aby nebolo znečistené. Niektoré úseky na cestách sú tak preplnené alebo sú v katastrofálnom stave, že mnohí volia cestovanie vlakom. Ak sa žiaci alebo študenti rozhodnú ísť študovať do školy, ktorá je niekoľko kilometrov vzdialená, môžu využiť cestovanie vlakom zadarmo a náklady na štúdium sa dosť znížia. Ak sa chcete dozvedieť viac o tejto téme, odporúčame vám navštíviť stránku https://silverdium.sk/.