Tehotenstvo je obdobie, ktoré okrem radosti prináša aj zvýšenú záťaž na telo matky. Je vystavované náhlym zmenám a tým pádom je náchylnejšie aj na špecifické ochorenia. Jedným z nich je napríklad zlatá žila v tehotenstve, ktorá dokáže potrápiť až každú tretiu tehotnú ženu. Po pôrode zväčša problémy s ňou spojené odoznejú, avšak dá sa jej aj účinne predchádzať. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete, ako môžete zatočiť so zlatou žilou a ako ju liečiť, ak sa v tehotenstve objaví.

Ako spoznať hemoroidy?

Zlatá žila v tehotenstve a spôsoby jej liečby
Hemoroidy a zlatá žila v tehotenstve

Zlatá žila v tehotenstve sa nazýva tiež hemoroidy. Ide o zväčšenie žíl v konečníku, ktoré sú následne zdurené a môžete ich cítiť aj na dotyk. Pri vyprázdňovaní sa mnoho pacientok sťažuje na bolesti a zvýšenú citlivosť. Ak vás zaujíma, prečo je práve tehotenstvo rizikovým obdobím, odpoveď je jednoduchá. Bábätko v tele matky tlačí na dôležité orgány, hlavne tráviace ústrojenstvo. V takom prípade je trávenie matky zaťažené a následne spomalené. Práve z tohto dôvodu je dôležité, aby žena v tehotenstve dodržiavala zásady zdravého životného štýlu, prijímala veľa vlákniny a pila veľa vody. Zlatá žila v tehotenstve je naozaj nepríjemný problém, avšak nie neriešiteľný. Bohužiaľ nie je jednoznačne dané, že pri dodržiavaní všetkých zásad prevencie sa zlatá žila neobjaví. Ide častokrát aj o to, ako je bábätko otočené, aké je veľké a ako veľmi tlačí na žalúdok a črevá.

Zlatú žilu v tehotenstve nezanedbajte

Aj keď je v období tehotenstva zlatá žila úplne bežným zdravotným problémom, neznamená to, že by sme jej nemali venovať pozornosť. Prejaviť sa môže zdurenou žilou, ktorú cítite na dotyk, svrbením, bolesťou a tiež krvácaním z konečníka. Ak vás zlatá žila v tehotenstve trápi dlhodobejšie, rozhodne nečakajte a navštívte lekára. Na túto oblasť sa špecializuje takzvaný proktológ, ktorý vám dokáže nasadiť účinnú liečbu. V závažnejších prípadoch je nutný operačný zákrok. V období tehotenstva sa však uprednostňuje lokálna liečba masťami a hojivými prípravkami. Ak aj vás trápi problém s hemoroidmi a neviete, čo s nimi, neváhajte navštíviť webovú stránku https://www.proctocare.sk/. Vaše zdravie je dôležité, preto by ste ho v žiadnom prípade nemali zanedbať.