Každé vykurovanie domu spolu s inými nákladmi tvoria nemalú položku na našich účtoch. Pritom vykurovanie domu je riešiteľné niekoľkými spôsobmi, ktoré určite ušetria financie. V prvom rade je dôležité rozumné navrhnutie vykurovania. To pri novostavbách rieši v projektant po konzultácii s investorom. V prípade staršieho domu je to na majiteľovi. Staršie domy, ktoré neprešli rekonštrukciou majú zastaraný spôsob vykurovania, ktorý zvyšuje náklady.

Modernizácia vykurovania na zníženie nákladov

Vykurovanie domu kedysi a dnes
Náklady spojené s vykurovaním domu

Modernizácia vykurovania pri rozumnom riešení zníži náklady na vykurovanie domu. V tomto prípade je dôležité zvážiť aký máte kotol na vykurovanie, čím sa vykuruje ako aj stav potrubia a radiátorov. Vykurovanie domu môže byť riešené ako hlavné a pomocné. Hlavné vykurovanie potiahnuté do všetkých izieb domu, vykurované z kotolne podľa predstáv a možností domácich – peletkami, plynom, drevom alebo uhlím Pomocné vykurovanie môže byť riešené krbom, ktorý nielen že urobí krásnu atmosféru ale aj primerane zohreje interiér. Teda hlavné vykurovanie môže byť v čase vykurovania krbom obmedzené. Pri vykurovaní krbom je tiež možné napojenie na teplovzdušné rozvody, vďaka ktorým sa zohrejú aj zvyšné miestnosti, prípadne inštalovaním krbovej vložky s výmenníkom. So znížením nákladov na vykurovanie súvisí aj výmena radiátorov, či teplovodného potrubia. Ak je potrubie privádzajúce vodu do radiátorov príliš hrubé, trvá dlhšie, kým sa celý systém zohreje a prekúri. Súčasné vykurovacie kotle už fungujú na základe zadanej teploty v jednotlivých miestnostiach. Kotol kúri vtedy, ak teplota v miestnosti klesne pod zadanú teplotu. Je teda jednoducho nastaviteľný a po príchode domov vás bude čakať príjemne teplo.

Nezabúdajte vetrať

Staré domy majú svoj systém vetrania – okná, ktoré prepúšťajú, zlá izolácia stien atď. Pri súčasných novostavbách je to inak. Novostavby sú až moc dobre izolované. Na jednej strane je to dobre, ne netreba zabúdať na dostatočné vetranie. Pri nedostatočnom vetraní sa zvyšuje vlhkosť vzduchu v interiéri, vykurovanie nie je účinné a čo je horšie, má to za následok vznik plesní. V tomto prípade môžu pomôcť zariadenia na kontrolované vetranie obytného priestoru, ktoré riadia výmenu vzduchu v miestnosti. A sa chcete dočítať viac o vykurovaní domu, navštívte nasledujúcu internetovú stránku a dozviete sa viac zaujímavých informácií: https://vykurovanie24.sk/