Vaša túžba po vlastnoručnej tvorbe nemusí byť len nesplneným snom. Každý z nás je šikovný v niečom inom. Ak máte pocit, že nie ste dostatočne zručný a uháčkovať čiapku, či ušiť si sukňu je pre vás nepredstaviteľnou métou, skúste niečo jednoduchšie. Originálny a jednoduchý spôsob ako si vlastnoručne vyrobiť pekné úžitkové aj dekoračné predmety do našich interiérov je servítková technika. Jej postup je veľmi nenáročný, zvládnu ho aj začiatočníci, či deti. Stačí chuť niečo manuálne tvoriť, chvíľa voľného času a pár základných pomôcok.

Potreby na servítkovú techniku

Ozdobná servítková technika

Čo potrebujem na servítkovú techniku?

Pomôcky na tvorbu servítkovou technikou nemusíte zháňať v kreatívnych potrebách. Mnohé určite nájdete aj doma medzi nepotrebnými vecami. Najmä predmety, ktoré sú vhodné na dekorovanie, ako rôzne typy plechoviek, krabičiek, starých kvetináčov, váz, sklenených fliaš nájdeme určite vo svojom okolí. Keď nájdeme vhodné predmety, ktoré chceme dekorovať, musíme si zaobstarať trojvrstvové obrúsky. Tie sú z pomôcok najdôležitejšie. Používa sa iba vrchná vrstva s motívom. Na trhu je dostupné neskutočne veľké množstvo obrúskov v nádherných vzoroch. Okrem obrúskov je na tvorbu servítkovou technikou vhodný aj ryžový papier. Aplikuje sa rovnako ako obrúsky, a práca s ním je jednoduchá a pohodlná, nakoľko sa papier netrhá a nevlní. Okrem toho budeme potrebovať už len akrylové farby, lepidlo vhodné na servítkovú techniku a štetec. Servítková technika vás určite dostane, a ak budete mať chuť skúšať viac, môžete doplniť decoupage o krakelovanie, či vytvorenie patiny.

Ďalšie tipy na kreatívnu tvorbu

Servítkovou technikou si môžeme skrášliť mnoho fádnych či nudných predmetov, dať nový dych starým kvetináčom, alebo nábytku. Ak je servítková technika vašou prvou skúsenosťou s kreatívnou tvorbou, určite dostanete chuť skúšať nové metódy. Medzi ďalšie tipy, ktoré sú jednoduché a zabavia každé šikovné ruky patrí práca s papierom, napríklad technika scrapbooking. Ide o techniku, pomocou ktorej môžete vyrobiť pohľadnice, pozvánky, malé darčeky, či albumy. Obľúbená forma zdobenia je aj mozaika, ktorej princípom je kladenie farebných sklenených kamienkov a vytváranie zaujímavých obrazov. Krásna a voňavá práca je pri výrobe vlastného domáceho mydla, ktoré môžete použiť pre vlastnú potrebu, ale aj ako originálny darček. Možností sebarealizácie je mnoho, stačí sa odvážiť, hľadať inšpirácie a nebáť sa tvoriť.

Na stránke https://www.tvojeharmony.sk/ nájdete zaujímavé inšpirácie na tvorbu pomocou servítkovej techniky.