Parkety sú typom drevenej podlahy, ktorá sa skladá z malých kúskov tvrdého dreva usporiadaných do dekoratívneho vzoru. Už po stáročia je obľúbenou podlahovou krytinou a vďaka svojej trvanlivosti, atraktívnemu vzhľadu a širokým možnostiam využitia je ňou aj dnes. Pokladka parkiet síce môže byť náročná úloha, ale so správnymi nástrojmi a potrebnými znalosťami sa dá urobiť rýchlo a jednoducho. Môžete si byť istí, že proces pokládky parkiet vám za ten výsledok bude jednoznačne stáť. S pokládkou parkiet navyše nemusíte mať žiadne starosti, pokiaľ ju zveríte do rúk odborníkov.

Ako prebieha pokládka parkiet?

Kvalitná pokladka parkiet
Kvalita pokládky parkiet sa prejaví na jej životnosti

Prvým krokom pri pokládke parkiet je príprava podkladu. Podklad musí byť čistý, suchý a rovný. Ak podklad nie je rovný, bude potrebné ho vyrovnať samonivelačnou hmotou. Po príprave podkladu sa môže položiť parketová podlaha. Ďalším krokom je rozhodnutie o vzore, v ktorom sa parkety položia. Na výber je mnoho rôznych vzorov. Vzor, ktorý si vyberiete, bude závisieť od vášho osobného vkusu a štýlu vášho domovu. Pred položením parkiet je dôležité, aby sa drevo aklimatizovalo v miestnosti, v ktorej sa bude inštalovať. To sa vykoná tak, že sa podlaha na niekoľko dní umiestni do miestnosti, aby sa prispôsobila teplote a vlhkosti. To pomôže zabrániť tomu, aby sa drevo po inštalácii rozťahovalo alebo zmršťovalo. Pri kladení parkiet sa začína v jednom rohu miestnosti a postupujte sa ďalej naprieč miestnosťou. Treba dbať na to, aby boli parkety v jednej rovine so stenou. Pomocou zubovej stierky sa rovnomerne rozotrie lepidlo po podklade a potom sa dlažba pevne pritlačí na miesto. Po položení parkiet sa nechá lepidlo úplne zaschnúť. V závislosti od typu použitého lepidla to môže trvať niekoľko hodín alebo aj deň či dva dni. Následne sa parkety prebrúsia a upravia sa finalizačným náterom.

Profesionálna pokládka parkiet

Ak by ste si radi boli istí, že pokládka parkiet prebehne bez problémov a že s ňou nebudete mať žiadne starosti, zverte túto prácu do rúk odborníkov. Profesionáli sa postarajú o to, aby boli vaše parkety položené bezchybne. V prípade záujmu o kvalitnú pokládku parkiet kontaktujte odborníkov na internetovej stránke https://www.majster-podlahar.sk/.