V súčasnosti idú trendy v oblasti techniky a technológií vpred míľovými krokmi. Každým dňom sa dozvedáme novinky, ktoré keď sa uvedú do prevádzky a začnú byť bežne používané, dokážu zvýšiť kvalitu a komfort našich životov. Výraznou mierou sa podpíšu k tomu, že už nebudeme musieť myslieť na to, či sme vypli sporák alebo kúrenie v dome. Toto všetko je však minulosťou už dnes. Smart home nie je nový pojem, no iba málokto vie, čo je za ním schované. Ide o súhrn zariadení, ktoré spolupracujú na takej úrovni, aby bola domácnosť samostatná aj bez nás. 

Smart home by mal byť súčasťou každej modernej domácnosti

Smart home ako novodobý fenomén

Dom so smart technológiami

Smart home alebo tiež inteligentná domácnosť je niečo, bez čoho si mnohí z nás nevedia predstaviť svoje domy. Predpokladá sa, že do niekoľkých rokov budú všetky novopostavené domy považované za smart. Skutočný smart home totiž dokáže svojim majiteľom neskutočne uľahčiť fungovanie nielen doma, ale aj mimo neho. Predstavte si napríklad to, že po vašom odchode z domu sa dom automaticky zamkne a vy tak nemusíte celý deň uvažovať nad tým, či ste náhodou nenechali otvorené dvere. Takáto inteligentná domácnosť tiež dokáže napríklad sama vyhodnotiť, kedy je potrebné v dome zakúriť a keby to nutné nie je. Neznamená to, že kúrenie a podobné záležitosti nemôžete ovládať sami. Ide o to, aby takýto dom fungoval čo najefektívnejšie a ušetril vám peniaze za energie. Zariadiť si smart home je pomerne nákladné, no komfort, ktorý vám prinesie, za to rozhodne stojí. 

Ako to, že dokážu jednotlivé zariadenia spolupracovať?

Bežný laik si pravdepodobne nevie predstaviť, ako smart home funguje v praxi. Všetky zariadenia je potrebné prepojiť, aby mohli medzi sebou efektívne komunikovať. Prepojenie sa môže realizovať rôznymi spôsobmi. Súčasťou smart home sú určite klasické relátka, stmievače osvetlenia, rôzne mechanizmy na ovládanie žalúzií, smart žiarovky a samozrejme najrôznejšie senzory (napríklad senzory dymu, pohybu, svetla, vlhkosti či teploty). Ak si myslíte, že smart home je záležitosťou novostavieb, môžete sa začať tešiť. Inteligentnú domácnosť je totiž možné vytvoriť aj z tej klasickej. Stačí si len zvoliť vhodné zariadenia a nainštalovať ich tak, aby fungovali čo najefektívnejšie. Všetko dôležité o smart home nájdete na webovej stránke https://smartmagazin.sk/.