Mesto Bojnice, krásne mesto, ktoré leží v Trenčianskom kraji, pri meste Prievidza. Ide o kúpeľné mesto, ktoré avšak okrem kúpeľov ponúka omnoho viac. Bojnice si určite zamilujete, pretože ide o mesto, ktoré má krásnu a najznámejšiu zoologickú záhradu, veľké termálne kúpalisko a nad mesto sa dominantne týči Bojnický zámok, ktorý bezpochyby do rubriky zaujímavosti o Slovensku patrí. Medzi ďalšie zaujímavé miesta v Bojniciach patrí aj novovybudovaná vyhliadková veža Čajka v oblakoch, z ktorej máte krásny výhľad nielen na Bojnice ale aj na okolitú prírodu. Bojnice odporúčame všetkými desiatimi, určite sa tam minimálne raz vyberte na výlet.

Vedeli ste, že…

Zaujímavosti o Slovensku, ktoré musíte vedieť
Poznatky a zaujímavosti o hradoch na Slovensku

Bojnický zámok je určite jednou zo zaujímavosti o Slovensku, pretože je najstaršou pamiatkou na Slovensku, a okrem toho je aj najvýznamnejšou pamiatkou na Slovensku. Hrad bol najprv drevený, až keď a ho ujali Poznanovci, začali z neho budovať kamennú stavbu. Postupom času sa na hrade vymenilo veľa panstiev, koncom 13. storočia to bol Matúš Čák Trenčiansky, neskôr to boli Gilethovci, Leustachovci, Noffryovci, po nich nasledoval kráľ Matej Korvín, ktorý potom svoj hrad daroval svojmu nemanželskému synovi Jánovi Korvínovi. Zaujímavé však? Následne sa k moci dostal Alexander I, ktorý tiež neskôr hrad daroval Alexejovi Thurzovi a takto sa panstva na hrade striedali, až sa k moci hradu dostal gróf Pálfi, ktorý uviedol zámok do podoby v akom ho poznáme. Jednou zo zaujímavosti o Bojnickom hrade je aj to, že sám gróf Pálfi navrhoval,  kreslil a riadil všetky práce na obnove Bojnického zámku. Ak rozmýšľate, ako dlho takáto obnova zámku trvala, možno vás zaskočíme, pretože celé prerobenie Bojnického zámku na romantický zámok trvalo približne 22 rokov a sám gróf sa úplného ukončenia prác nedožil.

 Ďakujeme grófovi Františkovu Pálfimu!

 A ak vás zaujíma, komu vďačíme za to, že teraz môžeme Bojnický zámok navštevovať a obdivovať, tak môžeme poďakovať grófovi Františkovi Pálfimu, ktorý v roku 1907 spísal testament, v ktorom uviedol aby bol zámok sprístupnený verejnosti a aby sa zachoval bez akýchkoľvek zmien.  Ak sa chcete dozvedieť viac zaujímavosti o Slovensku, určite sa obráťte na internetové stránky spoločnosti https://slovander.sk/.